محمدعلی خبیر (مدیرعامل)

محمدعلی خبیر (مدیرعامل)

محمدعلی خبیر متولد 19 بهمن 1365 در تبریز است. او فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی تکنولوژی الکترونیک و هنرآموخته‌ی دوره‌ی جامع فیلم‌سازی حوزه‌ی هنری و رشته‌ی تصویربرداری از دانشگاه سوره است. همچنین از محضر اساتیدی چون مسعود کیمیایی، پرویز شهبازی، محمد شیروانی، مهرداد اسکویی و مسعود فراستی نیز بهره برده است.
وی فعالیت هنری خود را با نوشتن داستان کوتاه آغاز کرد و سپس با نویسندگی و کارگردانی چند فیلم‌کوتاه مستند و داستانی فعالیت‌هایش را ادامه داد. فیلم‌های کوتاه بیدار(1388)، مُرده‌کشی(1390) و مستندهای ساز جنون(1391)، ساحل امن(1393) از جمله فیلم‌هایی است که خبیر ساخته و در چند جشنواره‌ی داخلی و خارجی موفق به کسب جوایزی گردیده است.
محمدعلی خبیر تهیه‌کنندگی مشترک فیلم‌کوتاه «قربانی» را نیز بر عهده داشته است. این فیلم در سی و هفتمین جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌کوتاه بخش جلوه‌گاه شرق گردید.
او از بنیان‌گذاران و اعضای هیئت‌مدیره‌ی انجمن نویسندگان کرج می‌باشد که از سال 1391 به مدت دوسال مدیرعامل این انجمن بوده است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به نویسندگی چند برنامه‌ی رادیویی، تدریس در زمینه‌ی داستان نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی، و عضویت در هیئت تحریریه چند نشریه‌ی سینمایی و ادبی از جمله ماهنامه‌ی سوره اشاره کرد. او دبیر و داور چندین جشنواره و جایزه‌ی ادبی سراسری نیز بوده است.

محمدعلی خبیر از سال 1399 به عنوان اولین مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری هنرمندان مشرق زمین مشغول به فعالیت است.